2023 m. Lietuvos nacionalinis kultūros centras nematerialaus kultūros paveldo sąvadą papildė gintaro gaudymo tradicija „Gintaro gaudymas Lietuvos pajūryje“
GINTARO GAUDYMO PASLAPTYS
Baltijos pajūrio gyventojai nuo žilos senovės brangino jūros dovanas – gintarą - prilygindami jį auksui. Ne vienas tikėjo ir tebetiki, kad gintare slypi magiška jėga, galinti apsaugoti nuo pikto, išgydyti. Smilkstančiu gintaru buvo gydomos kvėpavimo takų ligos, ausų skausmas. Gerklės skausmas, prasidedantis gripas gydyti kabinant ant kaklo balsvo gintaro karolius.
Pajūrio gyventojai iki XIII a. dažniausiai rinkdavo ant kranto išplautą gintarą, vėliau išmoko graibštais gaudyti jį jūroje. Naudoti įvairūs gintaro gavybos būdai; pagrindiniai jų naudojami iki šių dienų. Tai – gintaro gaudymas graibštais ir gintaro rinkimas. Mūsų dienomis gintarą rinkti ir gaudyti galime kiek tinkami. Bet taip buvo toli gražu ne visada. Pavyzdžiui, XIII a. gintaro gavyba buvo monopolizuota kryžiuočių. Vietos gyventojai, daugelį amžių iki tol rinkę gintarą ir juo prekiavę, nebeteko šios teisės - visas surinktas gintaras turėjo būti atiduodamas valdžiai. Pajūryje vaikščioti taip pat buvo uždrausta - pagautas praeivis, net ir neturėjęs gintaro, buvo baudžiamas. Vėliau Prūsijoje net iki XIX amžiaus pradžios gyvavo specialiai įkurtas Gintaro teismas, žiauriai baudęs už gintaro pasisavinimą: gintaro vagis rakindavo prie gėdos stulpo, išplakdavo, ištremdavo visam laikui iš šalies, pakardavo, net laužė ratu.
Vėliau Kuršo baronai įgijo teisę išnaudoti pajūrio valstiečius ir žvejus, priversdami juos rinkti gintarą ir atiduoti valdžiai. Kranto eigulys privalėjo varyti valstiečius ir žvejus į pajūrį rinkti gintaro bei sekė, kad pajūryje nevaikščiotų joks pašalinis žmogus. Sugautas pakrantėje pašalietis, nežiūrint, ar jis pavogė gintaro, ar ne, turėjo būti baudžiamas. Valstiečiai būdavo verčiami prisiekti, kad nei jų vaikai, nei žmona atvirai ar paslapčiomis nenusineš nė vieno gintaro gabalėlio.
Šiais laikais gintaro gaudytojas esant geram metimui Baltijos jūros pakrantėje (Lietuvoje - daugiausia Pajūrio regioniniame parke) gali per vieną kartą surinkti bei pagauti kelis šimtus gramų nedidelių gintaro gabaliukų. Rečiau pasitaiko stambesni gabaliukai. Bet laimė nusišypso tik kantriesiems.
Gintaras išmetamas kartu su nušlifuotais jūros pagaliukais bei skirtingais jūros augalų likučiais. Gausiausias metimas - po didžiųjų audrų, kai srovės yra išjudinę toliau nuo kranto jūros gelmėse glūdinčius "Lietuvos aukso" telkinius.
Į telkinius-duobes prie mūsų krantų gintarą suneša jūros bei Kuršių marių srovės. Taip pat nuolat gilinant Klaipėdos uostą, paliečiamas ir gintaringasis sluoksnis. Iškastas gruntas, kuriame yra ir gintaro, iškraunamas atviroje jūroje. Tik laiko klausimas, kada gintariukai pajudės kranto link.
Yra tam tikru požymių, rodančių, kad greitai gali būti metamas gintaras. Pavyzdžiui, jei netoli kranto vandenyje pastebėjote tamsią, dėmę iš jūros augalų ir pagaliukų, virš kurios skraido kirai ir jeigu bangos stumia viska link kranto, belieka kantriai laukti, kol dėmė priartės. Dėmei priartėjus, prasideda kova su bangomis ir didžioji "medžioklė", turinti savo ypatumų. Gaudant gintarą galima stovėti nugara į jūrą. Tada, bangai grįžtant, ji išsiskleidžia kaip vėduoklė, galima pamatyti ir "pričiupti" gintarą. Kai bangos meta daug jūros šiukšlių, labiau tinka gaudymo būdas, kai gaudytojas aklai beda graibštą į bangas, vildamasis, kad kartu su jūros šiukšlėmis įklius ir gintarai. Po to visas pagautas turtas iškratomas ant kranto ir surenkamas laimikis. Gintaro gaudymas – azartiškas procesas. Pataikei ant bangos, gintaras "eina" - nejauti nei šalčio, nei alkio, malonumas nustelbia viską. Po kelių valandų pasikeičia vėjas, srovė, ir jūros šiukšlės dingsta kartu su nepagautu gintaru... iki kito karto. Ir dažniausiai, atėjęs į tą pačią vietą kitą dieną, jau nieko nepeši…
Daugeliui gintaro gaudytojų tai yra hobis, savotiškas bendravimas su gamta. Yra ir žmonių, kurie sugautus gintarus arba pačių padarytus papuošalus pelningai parduoda. Taigi, ir procesas malonus, ir naudos yra.
Daugiau apie GINTARO GAUDYMO PASLAPTIS galima sužinoti ekskursijoje, vedamoje Pajūrio regioniniame parke.
Paruošė gidas-gintaro gaudytojas Igoris Osnač.