PASITIKRINKITE AR JŪSŲ SKLYPAS PATENKA Į „NATURA 2000“ TINKLĄ
Daugiau nei 18 proc. viso Lietuvos ploto sudaro saugomos teritorijos. Nacionaliniai- regioniniai parkai, gamtinio ir kultūrinio paveldo objektai ar rezervatai daugeliui šalies piliečių yra dažniausiai pažįstami administraciniai terminai, kurie natūraliai asocijuojasi su tam tikrų objektų ar teritorijų apsauga bei jų puoselėjimu. Visgi Lietuvoje yra nemažai teritorijų, kurios yra saugomos ne tik Lietuvos, bet ir visos Europos Sąjungos mastu. Šios teritorijos dažniausiai priklauso „Natura 2000“ tinklui ir gali būti netgi privatiems asmenims priklausančiose žemės plotuose.
Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija siūlo susipažinti su informaciniais šaltiniais bei duomenų bazėmis, kuriose žemės sklypų savininkai gali pasitikrinti, ar jiems priklausanti teritorija patenka į „Natura 2000“ tinklą bei daugiau sužinoti apie patį projektą.
Kas yra „Natura 2000“?
„Natura 2000“ yra visas Europos Sąjungos (ES) šalis apjungiantis specialių saugomų teritorijų tinklas, kurio pagrindinis tikslas – išsaugoti vertingiausias Europos natūralias gamtines buveines ir augalų bei gyvūnų rūšis. Tinklas buvo įkurtas dar 1992 m. (gegužės 21 d.). Tuo metu ES buvo priimta Paukščių ir Buveinių direktyvą, kuri buvo paremta Europos gamtos išsaugojimo politikos susitarimais, privalomais visoms šalims narėms.
Šiuo metu Europoje yra beveik 28 tūkstančiai „Natura 2000“ tinklui priklausančių teritorijų. Jos sudaro apie 18 proc. bendrijos sausumos ir 10 proc. jūrų ploto, o jų bendras plotas viršija 1 milijoną kvadratinių kilometrų.
Lietuvoje iki šiol yra patvirtintos 84 paukščių apsaugai svarbios teritorijos ir 481 buveinių apsaugai svarbi teritorija, (įskaitant vietoves, atitinkančias gamtinių buveinių apsaugai svarbių teritorijų atrankos kriterijus). Bendrai jos užima net apie 13 proc. šalies ploto.
Kaip sužinoti ar tau priklausantis sklypas patenka į „Natura 2000“ tinklą?
Visa informacija apie saugomas šalies teritorijas yra teikiama Lietuvos Respublikos saugomų teritorijų kadastre (STVK) (nuoroda į kadastrą: https://stvk.lt/map)
Čia sklypo savininkas gali gauti išsamią informaciją, ar jo sklypas (žemė, miškas) patenka į saugomas teritorijas – taip pat ir „Natura 2000“ tinklą.
Saugomų teritorijų valstybės kadastre yra registruojami rezervatai, draustiniai, gamtos paveldo objektai, valstybiniai parkai, pajūrio juosta, biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijos, atkuriamieji ir genetiniai sklypai, valstybinių parkų ir biosferos stebėsenos (monitoringo) teritorijų funkcinio prioriteto zonos, valstybinių rezervatų, valstybinių draustinių, gamtos paveldo objektų, valstybinių parkų, biosferos rezervatų buferinės apsaugos zonos, tinklo „Natura 2000“ teritorijos.
Saugomų teritorijų valstybės kadastre galima prašyti išrašo „Ar sklypas patenka į saugomą teritoriją“, naršyti atnaujinto funkcionalumo STVK žemėlapyje, parsisiųsti LR STVK erdvinius duomenis, prašyti statistinės informacijos ataskaitų, išrašų apie STVK objektus ir kt.
Taip pat sklypų savininkai gali nesunkiai pasitikrinti ar jiems priklausančiame žemės plote nėra „Natura 2000“ saugomų objektų dar bent dviejuose informaciniuose šaltiniuose.
„Natura 2000“ Europos Bendrijos svarbos buveinių inventorizacijos duomenys (buveinių žemėlapiai) pateikiami interneto svetainėje https://www.geoportal.lt.
Buveinių apsaugai svarbios teritorijos, kurioms yra patvirtinti apsaugos tikslai, skelbiamos svetainėje https://biomon.lt. Čia rasite Lietuvos biologinės įvairovės duomenų bazę, saugomų teritorijų žemėlapius bei kitą aktualią informaciją. Ši svetainė yra itin patogus informacinis šaltinis, nes joje be specialaus slaptažodžio gali naršyti kiekvienas asmuo, kuris ieško reikiamos informacijos.
Ar draudžiama vykdyti veiklą „Natura 2000“ teritorijose?
„Natura 2000“ teritorijos statusas dažniausiai neįpareigoja nutraukti visą joje vykdomą ekonominę, ūkinę ar kitą veiklą. Pasitaiko atvejų, kuomet žmogiškąją veiklą šiose teritorijose reikia labiau koordinuoti, tačiau dažnai šios teritorijos kaip tik reikalauja papildomos žmogaus priežiūros, kad būtų užtikrinami tam tikri gamtiniai procesai.
Pavyzdžiui, siekiant išsaugoti natūralias pievas, reikia jas reguliariai šienauti arba ganyti gyvulius. Tokiais atvejais svarbu rasti būdų, kaip toliau remti ir stiprinti tokią veiklą.
Taip pat sklypų savininkams verta žinoti, kad už veiklos apribojimų sukeltus pajamų praradimus arba atliktus naudingus biologinės įvairovės apsaugos darbus „Natura 2000“ teritorijose yra skiriamos papildomas kompensacijos iš Europos žemės ūkio fondo kaimo plėtros lėšų.
Daugiau apie kompensacijų tvarką galima sužinoti Nacionalinės mokėjimų agentūros puslapyje: https://nma.lrv.lt/lt/
Visgi prieš imantis ūkinės, ekonominės ar kitos jūsų sklypo ar miško gamtinei aplinkai reikšmingos įtakos turinčios veiklos, visuomet rekomenduojame pirmiausiai pasikonsultuoti su gamtosaugos specialistais.
Mažosios Lietuvos saugomų teritorijų direkcija vykdo „Natura 2000“ teritorijų priežiūrą ir teikia paslaugas bei konsultacijas apie veiklos galimybes tinklui priklausančiose vietovėse. Todėl kilus klausimams dėl saugomų teritorijų, sklypų savininkus visuomet kviečiame kreiptis į direkcijos specialistus tel.: +370 46 412483 arba el. paštu: [email protected].
Atnaujinimo data: 2025-02-07
Taip pat skaitykite:
ŽEMĖS DIENĄ ŠVĘSKIME VISĄ MĖNESĮ: KVIEČIAME Į RENGINIUS, ŽYGIUS IR TALKAS
KVIEČIAME Į „SUGRĮŽTANČIO PAVASARIO SUTIKTUVIŲ“ ŽYGĮ RUSNĖS SALOJE
SU KOVO 11-ĄJA – VIENYBĖS, DRĄSOS IR LAISVĖS ŠVENTE
40-IES PAUKŠČIŲ DIENA – SVARBI DATA NE TIK GAMTININKAMS, BET IR SENOVĖS LIETUVIAMS